Wycieczki w Bieszczdy

Wołosate to doskonała baza wypadowa w największe partie Bieszczadów. Węzeł szlaków znajduje się niedaleko bramy starego cmentarza, za ciągnącym się wzdłuż drogi szeregiem domów mieszkalnych. Jest stąd wejście na szlak niebieski prowadzący na Siodło pod Tarnicą (skąd tylko 15 minut za znakami żółtymi wejście na Tarnicę oraz szlak czerwony na Rozsypaniec i dalej poprzez Halicz, trawersem Krzemienia do Siodła pod Tarnicą. Szlak czerwony prowadzi dalej poprzez Szeroki Wierch i schodzi w Ustrzykach Górnych. Jest to końcowa część głównego szlaku Bieszczadów zaczynającego się w Komańczy.

Pragnę w tym miejscu zaproponować kilka krótszych i dłuższych wycieczek mających swój początek w Wołosatem. Każda z proponowanych tras została pokonana przez autora strony kilkakrotnie w różnych porach roku i w obu kierunkach. Z tych wycieczek pochodzą zdjęcia dołączone do szczegółowego opisu szlaków. Nie zawsze da się wszystko przejść, czasem trzeba dojechać. W sezonie, który w Bieszczadach zaczyna się 1 lipca kursują prywatne przewozy, więcej jest też kursów PKS, więc nie ma problemu, poza sezonem uczynny kierowca jest wskazany.

  • "Pętelka", czyli trasa Wołosate - Przełęcz Bukowska - Rozsypaniec - Halicz - Siodło pod Tarnicą - Wołosate
  • Najpiękniejszy szlak Bieszczadów czyli Widełki lub Muczne - Bukowe Berdo - Krzemień - Siodło pod Tarnicą Wołosate
  • Wołosate - Siodło pod Tarnicą - Tarnica - Siodło pod Tarnicą - Szeroki Wierch - Ustrzyki Górne - Wołosate
  • Wołosate - Przełęcz Wyżniańska (najlepiej przejechać) - Mała Rawka - Wielka Rawka - Kremenaros (dojście z Wielkiej Rawki i powrót) - Ustrzyki Górne - Wołosate
  • Wołosate - Berehy (warto dojechać) - Połonina Caryńska i albo zejście do Ustrzyk Górnych, albo ładniej na Przysłup Caryński i do Bereżek. Stamtąd 4 km do Ustrzyk Górnych i dalej do Wołosatego.
  • Najdłuższa trasa, ale tak piękna jak długa. Początek w Kalnicy, gdzie trzeba dojechać. Można tą trasę skrócić wyruszając z Wetliny (Stare Sioło). Poprzez Smerek, całą Połoninę Wetlińską, do jedynego w całych Bieszczadach schroniska na grani, czyli Chatki Puchatka - dalej do Berechów lub krócej do parkingu na Przełęczy Wyżnej.
  • Trasa spacerowa przez Caryńskie i Przysłup z początkiem w Dwerniku i kończąca się w Bereżkach też wymaga dojazdu samochodem.
  • Wycieczka typowo samochodowa do Sianek, skąd widok na Przełęcz Użocką.
  • I jeszcze jedna samochodowa wycieczka do rezerwatu "Sine Wiry", którą można połączyć z przejażdżką "Bieszczadzką Ciuchcią" oraz wizytą w Cisnej
  • Jeżeli do tego dodamy zwiedzania Leska i Sanoka oraz wizytę nad Soliną to program na intensywny dwutygodniowy wypoczynek.

I jeszcze jedna uwaga. Całoroczne punkty ratunkowe działają między innymi w schronisku na Połoninie Wetlińskiej, w bacówce "Pod małą Rawką", oraz w schronisku na Przysłupie Caryńskim. Nikomu nie życzę potrzeby korzystania z pomocy GOPR, ale góry niosą ze sobą różne niespodzianki i dobrze wiedzieć, gdzie szukać pomocy. Rejonowa Stacja Ratownictwa Górskiego znajduje się w Ustrzykach Górnych